Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست بزودی ابلاغ می شود

معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال پیگیری است و بزودی ابلاغ می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مجابی در همایش سراسری سازمان های مردم نهاد که به منظور هم اندیشی درباره محیط زیست در برنامه ششم توسعه برگزار شد، افزود: سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست نیازمند بررسی و روند خاصی است که این کار در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال اجرا است.

وی با اشاره به صحبت های مقام معظم رهبری در ۱۷ اسفند ۹۳ درباره محیط زیست گفت: ایشان فرسایش خاک، آلودگی هوا، غارت و چپاول جنگل ها، کوهخواری و زمین خواری را از جمله مهمترین تهدیدات در حوزه محیط زیست عنوان کردند.

مجابی افزود: مقام معظم رهبری در ادامه توصیه کردند که برای مقابله با این شرایط سند ملی محیط زیست تهیه، همکاری تمام دستگاه ها در حفظ محیط زیست، داشتن پیوست محیط زیستی تمام برنامه های توسعه ای و توجه جدی به فرهنگ سازی باید لحاظ شود.

وی ادامه داد: پس از تمام این مراحل سیاست های محیط زیست براساس پیشنهادات اولیه ای که از طرف دفتر مقام معظم رهبری به مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام شد در ۱۶ بند تهیه و اکنون در حال بررسی است و به زودی در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و بعد از آن به دفتر مقام معظم رهبری تقدیم خواهد شد.

مجابی تاکید کرد: رویکرد سند برنامه ششم توسعه تدوین یک برنامه جامع نگر با اولویت محیط زیست است.

وی ادامه داد: مهمترین نکته برای اثربخش بودن یک برنامه این است که به نحوی تنظیم شود که قدرت اصلاح وضع موجود در زمینه محیط زیست را داشته باشد، تمام بحران های مهم را مورد بررسی قرار دهد و برای آن برنامه عمل تنظیم کند.

مجابی به اصل ۵۰ قانون اساسی اشاره کرد و گفت: در این اصل توصیه شده که حفظ محیط زیست یک وظیفه همگانی است، این به آن معنا است که هم حاکمیت و هم مردم در حفظ آن نقش دارند. با توجه به داشتن اصل ۵۰ قانون اساسی این سئوال پیش می آید که چرا محیط زیست ایران در چنین شرایط بحرانی قرار دارد.

معاون توسعه، مدیریت و امور مجلس سازمان محیط زیست ادامه داد: دولت یازدهم حفظ محیط زیست را مسوولیت خود می داند به همین دلیل اولین اقدامات این دولت تشکیل کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، احیای شورای عالی محیط زیست و تشکیل شورای عالی آب بود و دکتر روحانی اولین رییس جمهوری است که در آغاز دولت خود همزمان با ارائه برنامه ها به مجلس فصل مجزایی را به محیط زیست اختصاص داد.

مجابی افزود: یکی از بهترین شاخص ها برای سنجش پایبندی دولت به تعهداتش در حوزه محیط زیست این است که به رغم شرایط انقباضی که در بودجه دولت وجود دارد، میزان اعتبارات سازمان محیط زیست از ۹۵ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۱۸۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ رسیده است اما همچنان این میزان کفاف نیازهای محیط زیستی مانند مقابله با گرد و غبار، آتش سوزی جنگل ها، خشک شدن تالاب ها و مدیریت ۱۰ درصد از عرصه زمینی تحت عنوان مناطق چهارگانه حفاظت شده را نمی دهد.

وی افزود: این در شرایطی است که کشور از فرهنگ الگوی مصرف صحیحی در حوزه منابع پایه و انرژی برخوردار نیست به طوری که رتبه ۶ مصرف انرژی در دنیا را داریم و در مصرف آن نیز شرایط فاجعه آمیز است.

مجابی افزود: برای حل صحیح مسائل محیط زیستی نیازمند اقدامات زیربنایی هستیم که یکی از آنها سیاست گذاری های صحیح در این حوزه است که تاکنون از سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست برخوردار نبودیم اما اکنون اقدامات مشخصی در این زمینه صورت گرفته که تهیه سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست در مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از مهترین این اقدامات است.

وی گفت: برای این منظور شورای برنامه ریزی تشکیل شد که تاکنون جلسات متعددی در سازمان محیط زیست و مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد که بر این اساس پیش نویس اولیه این سیاست تهیه شده است.

مجابی گفت: سازمان محیط زیست جزو سه دستگاه اول برای تهیه پیش نویس محیط زیست در برنامه ششم توسعه است.

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.