Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

گزارش کتاب راهنمای سیاستگذاری عمومی- صورت‏بندی سیاستی؛ طراحی و ابزارها

خرم بقاییدر یک مدل مرحله ای سنتی از سیاستگذاری عمومی، صورتبندی سیاستی بخشی از مرحله ‏ای پیش از تصمیم گیری به شمار می‏ رود. صورتبندی سیاستی به منظور اتخاذ تصمیم گیری در مورد سیاست نهایی، شناسایی یا ایجاد مجموعه ای از گزینه های سیاستی را برای مواجهه با مشکل و محدود ساختن مجموعه راه حل‏ ها دنبال می ‏کند. کوچران و مالون، در صورت بندی سیاستی به «چیستی» سوالات حول پنج موضوع توجه می‏ کنند: 1- طرح مقابله با مشکل 2- اهداف و اولویت ها 3- گزینه های دستیابی به اهداف 4- هزینه ها و مزایای هر یک از گزینه ها 5- اثرات جانبی مثبت یا منفی هر یک از گزینه ها. 

عنوان فصل ششم کتاب «صورت‏بندی سیاستی؛ طراحی و ابزارها» می‏ باشد. نویسنده بعد از یک مقدمه کوتاه، چهار بخش اصلی را مطرح می‏ کند:

1-     «رویکردهای معطوف به صورت‏بندی سیاستی»

2- «رویکردهای معطوف به ابزارهای سیاستی»

3- «طراحی سیاستی فراتر از مدل مرحل‏ه ای» که شامل سه قسمت می‏ شود: طراحی­ های سیاستی، صورت‏بندی سیاستی: زمینه و کارگزار، پیامدهای سیاستگذاری عمومی

4- «نقد و جهت­ گیری­ های جدید».

به منظور مطالعه مقاله به صورت کامل، فایل پیوست را دانلود نمایید.

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.