Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

ربات‌ها به رویای رشد سریع اقتصادی در کشورهای فقیر پایان خواهند داد

 

برای زمان طولانی حداقل از ظهور اقتصادی کره‌ی جنوبی در دهه‌ی 1960 بسیاری از کشورهای کم درآمد از طریق صنعتی شدن به رشد سریع اقتصادی می‌رسیدند. این فرایند معمولا با تولید محصولات ارزان قیمت (پوشاک، کفش و محصولات پلاستیکی) آغاز می‌شد و تعداد زیادی از مزارع کم محصول کوچک، تبدیل به کارخانه‌های تولیدات صادراتی به حجم بالا می‌شدند.

صنعتی‌شدن توانسته ‌است تا فاصله‌ی سطح ثروت را میان کشورهای فقیر و ثروتمند کاهش دهد. در اوایل سال 2000، 83 کشور در حال توسعه توانستند به دو برابر نرخ رشد بیشتر از کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی برسند. اما این مدل توسعه فرسوده شده‌ است بیشتر به دلیل افزایش ماشینی شدن در تولیدات صنایع. و اگر نتوانیم به این موضوع پاسخگو باشیم، پیچ و خم نابرابری به سرعت بیشتر خواهد شد. دنی رودریک اقتصاددان دانشگاه هاروارد معتقد است که صنعتی شدن، در حال از دست دادن توسعه‌ي اقتصادی شگفت‌انگیز و متداوم خود است. بیشتر کشورهای ثروثمند سال‌ها پیش متوجه کاهش سهم تولیدات در اقتصادشان شدند. اما صنعتی شدن برای کشورهای پیشرفته به نسبت کشورهای دیگری که بعدها این فرایند را آغاز کردند، درآمد بالاتری را به ارمغان آورد. رودریک محاسبه کرده است که بالاترین سطح صنعتی شدن در کشورهای اروپای غربی مانند انگلستان، سوئد و ایتالیا حدود 14000 دلار در درآمدشان را به وجود آورده است.

اما کشور هند و کشورهای حوزه‌ی صحرای آفریقا، در اوج صنعتی شدن حدود 700 دلار از آن درآمد کسب کرده‌اند. همچنین ماشینی شدن باعث از بین رفتن شغل‌هایی با مهارت کم به نسبت شغل‌هایی با مهارت بالاتر شده که نابرابری‌ها را افزایش داده است. اما این روند به سرعت در حال افزایش است. ماشین‌ها به تدریج در حال انجام کارهای عادی انسان‌ها هستند (مانند رانندگی) که زودتر از انتظار رخ داده است.

این موضوع برای کارخانه‌ها اهمیت بالایی دارد. تولید محصول به شکل خودکار موضوع جدیدی نیست. اما دیگر نیازی به نیروی کار انسانی کم‌مهارتی که در خط تولید ماشینی شده کار کنند نخواهد بود و بیشتر کارخانه‌ها با استفاده از ماشین‌ها و ربات‌ها در کشورهای ثروتمند ایجاد خواهد شد. برای مثال آدیداس سردمدار کارخانه‌های خودکار تولید کفش در آلمان و آمریکا است و به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا کفشی را با ویژگی‌های خاص پیش از تولیدش به کارخانه سفارش دهند و کفش مستقیما به آنان ارسال شود. کفش به سرعت و با هزینه‌ی کمتر تحویل داده می‌شود.

این موضوع برای کشورهای فقیری که می‌خواهند مسیر چین، ویتنام و هند را دنبال کنند، خبر خوبی نیست. پس واضح است که مسیر صنعتی شدن دیگر پاسخگوی وضع امروز نیست و باید کشورهای فقیر راه دیگری را برای کاهش سطح ثروت با کشورهای پیشرفته پیدا کنند. این به معنای ارزیابی ظرفیت‌ها در اقتصاد غیر رسمی و بخش خصوصی کشورها است. کمک به کشاورزان مزارع کوچک برای افزایش محصول با قیمت‌های مناسب‌تر و کاهش ریسک، توجه افزایش حمایت‌های مالی، بخش انرژی و زیربنا‌ها برای کسب و کارهای کوچک و خصوصی، می‌تواند حجم بزرگی را اقتصاد در بسیاری از کشورهای در حال توسعه شکل دهد. زنان به طور فراوان و نامتناسبی در بخش خصوصی در سراسر جهان حضور دارند.

در نتیجه باید سیاست‌گذاری‌هایی برای حمایت، قدرتمند ساختن و حمایت از حقوق کارکنان زن در بخش خصوصی ایجاد شود تا نابرابری‌های جنسیتی کاهش یابد. راه جایگزین برای رشد اقتصادی، استفاده از منابع طبیعی فراوان در کشورهای در حال توسعه است که نیازمند مدیریت به طریقی است که باعث ایجاد ارزش‌های اجتماعی بدون تنزل دادن آن‌ها باشد. کاستاریکا فرایند تخریب جنگل‌ها را معکوس کرده است و طی سیاست‌گذاری‌هایش زمین‌داران را تشویق به حمایت از جنگل‌ها می‌کند. کشور روآندا نیز رویکرد جدیدی به اکوتوریسم یا بوم‌گردی ارائه کرده است که درآمد حاصله از آن را با مردم محلی تقسیم می‌کند و از این طریق ضمن حفظ تنوع زیستی، زندگی ساکنان محلی را نیز تامین می‌کند.

در دوره‌ي اقدام برای آب و هوا، نیازمند یافتن راه‌‌حل‌هایی هستیم که راه را برای افزایش بهره‌وری انرژی، گسترش دسترسی به انرژی‌های برگشت‌پذیر باز کند و چرخه‌ی اقتصادی را به حرکت درآورد. این نوع از فعالیت‌ها در حوزه‌ی آب و هوا و انرژی باعث اشتغال‌زایی و رشد اقتصادی در کشورهای کمتر توسعه یافته می‌شود. البته باید اشاره کرد که دیدگاه رشد سبز به جای صنعتی شدن نرخ رشد اقتصادی بالایی به نسبت میزانی که20 سال پیش رخ داد را تولید نخواهد کرد. اما باعت جلوگیری از نابرابری‌ها در سطح ملی خواهد شد که بر اثر مدل صنعتی شدن ایجاد شده است.

مترجم: نیرا منتخبی، منبع: گاردین، تاریخ:‌ 20 سپتامبر 2016

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.