Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

کتاب "جنگ بر سر علم"، جهانی‌بینی شما را تغییر خواهد داد

 

هر از گاهی کتابی به بازار می‌‌آید که نگرشتان را به جهان تغییر می‌دهد. کتاب "جنگ بر سر علم: چه کسی آن را شروع خواهد کرد؟ چرا مهم است؟ چه می‌توان کرد؟" نوشته‌ی شان اوتو یکی از معدود کتاب‌هایی است که نگرش شما را به جهان عوض می‌کند. اوتو سامان‌دهنده‌ی مناظرات علمی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است و سخنگوی جهانیِ علم و دموکراسی است که پایان سفرش به نوشتن این کتاب در سال 2007 منجر شد. زیرا که متوجه شد نامزدهای ریاست‌ جمهوری در مورد موضوعات و مسائل علمی، فناوری، سلامت و محیط زیست هیچ سخن نمی‌گویند.

 

همچنین رسانه‌های خبری با اینکه این موضوع بر زندگی رای دهندگان و همچنین اقتصاد و سیاست خارجی اثر دارد، هیچ سوالی نمی‌کنند. در واقع 5 خبرگزاری اصلی تلویزیون از نامزدها در 171 مصاحبه‌ی خود 2975 سوال پرسیدند و تنها 6 بار کلمات گرم شدن کره‌ی زمین یا تغییرات آب و هوایی به میان آمد که بزرگ‌ترین سوال اقتصادی و محیط‌ زیستی این سیاره به شمار می‌رود. بعد از گذشت 8 سال در این هفته که توافقنامه‌ی پاریس امضا شد هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه مناظرات اولیه‌ برای ریاست جمهوری را برگزار کردند. چند روز بعد نیز 195 کشور به توافقی تاریخی برای بازسازی اقتصادی بر مبنای انرژی پاک دست یافتند،‌ اما هیچ خبرنگاری در هیچ کدام از مناظرات و گفتگوها هیچ سوالی در این باره از نامزدها نکرد.

 

اوتو معتقد است این موضوع برای همه سیاست‌مداران و خبرنگارانی که بعد از دوران دبیرستان وارد رشته‌ی علوم انسانی شده‌اند، صدق می‌کند. اما موضوع زمانی مشکل‌ساز می‌شود که علم در کوچکترین جزییات زندگی ما اثر می‌گذارد و ما هر روز موضوعات بیشتری برای مطرح کردن در سیاست‌گذاری‌های عمومی داریم. اوتو در این مورد به توماس جفرسون (نویسنده‌ی اعلامیه استقلال و رئیس جمهور پیشین آمریکا) اشاره می‌کند که از "تفکر علمی" در پیش‌نویس اعلامیه‌ی استقلال آمریکا حمایت و آن را اینگونه مطرح کرده است که هر کسی که بتواند حقیقت را با استفاده از عقلانیت و علم بسازد، دیگر پادشاه و پاپ هیچ ارجحیت یا قدرتی برای حاکمیت بر او ندارد. علم ابزار ایجاد برابری است.

 

وی معتقد بود که هرگاه که مردم آگاه و مطلع باشند می‌توانند بر خود حکومت کنند. به همین دلیل وی از طرفداران مطبوعات آزاد و آموزش عمومی بود. اما بر طبق نظر اوتو این امر تبدیل به باری سنگین برای رای‌دهندگان شده زیرا که علم تبدیل به موضوعی پیچیده شده است. آموزش عمومی و مطبوعات تحت تاثیر سازمان‌هایی هستند که بر درآمد مالی، افراط‌گرایی مذهبی تمرکز دارند و می‌خواهند که سیاست‌های طرفدار مسیحیت را تحمیل کنند و همچنین جامعه‌ی دانشگاهی پسا مدرن، تمام بنیان فکری خود را بر آموزش این موضوع گذاشته است که علم چیزی جز راه‌های معتبر برابر برای شاختن نیست و حقیقت امری نسبی است. از نظر اوتو این چالش‌ها به مرور زمان وخیم‌تر شده‌اند.

 

در طی 40 سال، علم، معلومات و دانشی را تولید می کند که برابر با کل تاریخ دانش بشری است. پس باید فردی پیدا شود که سیاست‌مداران را به جنگ برای حفظ پیشرفت‌های علمی ترقیب کند چرا که ما همگی در این مسیر سخت با هستیم. اوتو نقشه‌های جنگی مختلفی را مطرح می‌کند که مردم با آن می‌توانند خود را مجهز کنند و در عین مبارزه با کمپین‌های اطلاعات ضد علمی غلط، به خلق بنیان صحیحی بپردازند که در این مسیر ناهموار آن‌ها را یاری کند.

 

این کتاب بسیار تحسین شده و منتقدان امیدوارند که رای‌دهندگان به مطالب این کتاب توجه کنند. باید گفته شد که اوتو چهارچوب‌های نظری بنیادین را به طریقی ساده و آسان مطرح می‌کند و در واقع منبعی برای مردم است که دریابند زندگی در یک جامعه‌ی آزاد به چه معناست و نقش دانشمندان در نمایاندن علم درست به جامعه چقدر مهم است. مترجم: نیرا منتخبی، منبع گاردین

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.