Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

کدنویسی مانند دختران

اگر بتوانی نت‌های موسیقی را بخوانی، پس می‌توانی برنامه‌نویسی کنی الی واتسون، بنیانگذار موسسه‌ي کدنویسی مانند دختران، به این دلیل که نمی‌توانست به مدرسه‌ی هنر برود، وارد حوزه‌ی برنامه‌نویسی شد.

او علوم کامپیوتری را انتخاب کرد زیرا که وی وقتی انتخاب‌های اولش را از دست داد، تنها رشته‌‌ای بود که صندلی خالی داشت و می‌توانست وارد دانشگاه شود. او می‌گوید: وقتی از مدرسه وارد دانشگاه شدم با مردمی برخورد کردم که بسیار متعجب بودند که این مسیر شغلی را در پیش گرفته‌ام؛ اما فکر می‌کنم که هیچ شغلی به این اندازه با مهارت‌های من نمی‌توانست سازگار باشد.

الی واتسون معتقد است که زنان اغلب از مشاغل حوزه‌ی فناوری صرف‌نظر می‌کنند به این دلیل که فکر می‌کنند تمامی آن‌ها در مورد علم، ریاضیات و کامپیوتر است. اما موضوع فراتر از این حرفاست.

واستون که وب‌سایت‌هایی را برای آژانس‌های دیجیتال راه‌اندازی کرده است، بیان می‌کند که در ابتدای امر، بسیار در علوم کامپیوتری ناشی بوده اما این موضوع باعث عقب‌نشینی‌اش نشده است.

وی می‌گوید: مردم فکر می‌کنند که باید در تمام امور مربوط به فناوری سررشته داشته باشی که وارد آن شوی و این موضوع اصلا درست نیست. شما می‌توانید اجزای کوچکی از سیستم‌های بزرگ را بسازید.

موسسه‌ی کدنویسی مانند دختران، سازمانی است که زنان را تشویق می‌کند تا در ملبورن استرالیا به برنامه‌نویسی در رویدادهای فناوری‌محور و کارگاه‌های آموزشی بپردازند. واتسون سال گذشته این سازمان را تاسیس کرده و در تلاش است تا زنان را به این سازمان جذب کند. او از اسکاتلند به ملبورن مهاجرت کرد و تا مدت‌ها به عنوان یک برنامه‌نویس در انزوا به سر می‌برد.

در استرالیا زنان کمتر از 20 درصد بخش فناوری دیجیتال را بر عهده دارند. تنها 14 درصد از فارغ‌التحصیلان برنامه‌نویسی زن هستند و 30 درصد نیز بعد از 15 سال خدمت از این کار صرف‌نظر می‌کنند.

دولت‌ها و شاغلان نیز آگاهند که کمبود مهارت در فناوری باعث پس رفت مشاغل و اقتصاد می‌شود. ورود زنان به برنامه‌نویسی تنها پر کردن جایگاه‌های خالی مشاغل این بخش نیست بلکه منجر به غنی‌سازی شغل و نوآوری توام با تنوع بیشتر می‌شود.

واتسون می‌گوید من نگران هستم که دختران این فرصت را از دست بدهند زیرا که ورود به فناوری موضوع خاصی محسوب می‌کنند و زنان جوان از این شغل صرف نظر کردند زیرا که مهارت‌هایشان را با مردان اطراف خود مقایسه می‌کنند.

مردان، کدنویسی را از طریق بازی با کامپیوترها فرا گرفته‌اند. آسان‌ترین راه برای جذب زنان به علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات، از طریق هنرهای آزاد است.

با تشویق آنان به هنر، موسیقی، تئاتر و یادگیری زبان، در واقع زبان دیگری می‌آموزند. آن‌ها اگر بتوانند نت موسیقی را بخوانند، کمتر از کدنویسی می‌ترسند. صنعت مردسالار برنامه‌نویسی نیز باید تغییر کند زیرا که برای زنان خوشایند نیست.

یادگیری برنامه‌نویسی سخت‌تر از یادگیری یک آلت موسیقی نیست.

مترجم: نیرا منتخبی، منبع:‌ گاردین، تاریخ: 8 سپتامبر20016

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.