Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

بررسی نظام‌های آموزش مهارتی در چند کشور دنیا؛ با تأکید بر نهادهای سیاست‌گذار

ed11

زینب مولوی:  بررسی نظام‌های آموزشی کشورهای دنیا، به ویژه سیاست‌ها و سیاست‌گذاری در این نظام‌ها، به ارائه راهکارهای مناسب در جهت بهبود نظام آموزش مهارتی، به ویژه در حوزه سیاست‌گذاری کمک می‌کند...

مقدمه

جهان امروز با توسعه فناوری و تغییرات گسترده برخاسته از آن، کشورها را ناگزیر از تغییر رویکرد «اقتصاد مبتنی بر منابع» به «اقتصاد مبتنی بر دانش و مهارت» کرده است و همین موضوع سبب شده تا سه محور نوآوری، فناوری و شایستگی در روند توسعه و پیشرفت از اهمیت قابل ملاحظه‌ای برخوردار شود. بهبود شایستگی‌ها و مهارت‌های نیروی انسانی ابزار دستیابی به این سه محور است. امروزه در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، آموزش‌های فنی و مهارتی، اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است و در برنامه‌ریزی توسعه کشورها نقش راهبردی را ایفا می‌کند. رشد فزاینده جمعیت، میزان بالای بیکاری و مشارکت روزافزون در فعالیت‌های اقتصادی، تقاضاهای جدیدی را برای تربیت نیروی انسانی ماهر ایجاد کرده است که این شرایط نیز به نوبه خود بر اهمیت و حساسیت این آموزش‌ها افزوده است.

نظام آموزش فنی و مهارتی، به عنوان یکی از اجزای مهم نظام آموزش و پرورش کشورها، متصدی اصلی پرورش نیروی انسانی ماهر و نیمه‌ماهر است (شیخ‌الاسلامی و همکاران، 1391، ص4). شناسایی این نظام‌ها برای دستیابی به مدیریت اثربخش ضروری است. نظام‌های آموزش و تربیت حرفه‌ای و مهارتی، شبکه‌ای از سازمان‌ها هستند که خدمات گوناگون آموزشی و حرفه‌آموزی را با سفارش و راهبری مقامات مختلف مسئول برای انواع متفاوت مشتریان در سطح ملی ارائه می‌کنند (گاسکف، 1384، ص46-45). در ادامه نظام آموزش چند کشور دنیا بررسی می‌شود.

بررسی نظام‌های آموزشی کشورهای دنیا، به ویژه سیاست‌ها و سیاست‌گذاری در این نظام‌ها، به ارائه راهکارهای مناسب در جهت بهبود نظام آموزش مهارتی، به ویژه در حوزه سیاست‌گذاری کمک می‌کند.

برای مطالعه متن کامل این مقاله به فایل پیوست مراجعه فرمایید.

 

Attachments:
Download this file (nezam amoozesh.pdf)بررسی نظام آموزشی[ ]310 kB

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.