Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

ارائه راهکاری نوین در سیاستگذاری با نرم افزار و تکنولوژی اطلاعات (بخش دوم)

1papa

الهام بزرگ حداد: همانگونه که مشاهده گردید نرم افزار سیاستگذاری به عنوان یک سیستم اطلاعاتی بستری مناسب برای ذخیره و بازیابی مجموعه داده ها و اطلاعات مورد نیاز سیاستگذاران را فراهم می کند. این نرم افزار با ارائه یک مدل کاربردی در جهت توصیف فرآیندهای سیاستگذاری در دنیای واقعی به سیاستگذاران یاری می رساند.

تعیین امکان سنجی اجرای سیاستها در این نرم افزار بر اساس سه پارامتر زیر انجام می گیرد:

  1. جایگاه هر یک از نقش آفرینان که می تواند در یکی از حالتهای موافق، مخالف و ممتنع برای اجرای یک سیاست باشند.
  2. تعداد هر یک از نقش آفرینان فوق به تفکیک هر جایگاهی که در آن قرار گرفته اند.
  3. میزان قدرت هر یک از نقش آفرینان در هر جایگاهی که هستند.

این نرم افزار با ارائه حالتهای مختلف به سیاستگذاران در درک چگونگی ترکیب این سه پارامتر در جهت اتخاذ تصمیم مناسب برای رسیدن به بهترین سیاست کمک می کند. نرم افزار سیاستگذاری این فرآیند را در دو مرحله انجام می دهد. در مرحله اول استراتژی های امکان پذیر و یا غیر ممکن گذشته را ارزیابی کرده، نتایج آنها را تحلیل می کند و در مرحله دوم با توجه به تبیین معیارهای اندازه گیری، استراتژی های آینده را ترسیم می نماید.

در صورتی که این اطلاعات به درستی در اختیار نرم افزار سیاستگذاری قرار گیرد می توان انتظار داشت که نتایج مفیدی در بر داشته باشد ولی در صورتی که اطلاعات نواقصی داشته باشد نتایج حاصل از این نرم افزار قابل استفاده نخواهد بود. بنابراین به نظر می رسد پیش از استفاده از این نرم افزار به بررسی امکان سنجی اجرای آن بپردازیم چرا که بستر اطلاعاتی مورد نیاز نرم افزار سیاستگذاری بسیار حائز اهمیت بوده و کارایی کل سیستم اطلاعاتی را تحت تاثیر قرار می دهد.

به عنوان مثال فرض کنید این نرم افزار می بایست درباره سیاستهای حوزه بهداشت و سلامت مورد استفاده قرار گیرد. اولین گام تعریف پارامترهای فوق می باشد. آیا سایر نقش آفرینان در اجرای این سیاستها اعم از موافق، مخالف و ممتنع مشخص شده اند؟ آیا به اطلاعات هر از آنها برای تعیین میزان قدرت آنها دسترسی وجود دارد؟ آیا این اطلاعات از اعتبار لازم برخوردار هستند؟ اینها مجموعه سوالاتی است که برای استفاده از این نرم افزار در هر حوزه ای می بایست در گام آول به آنها پاسخ داده شود.

بنابراین لازمه استفاده از این نرم افزار داشتن اطلاعات به روز، به موقع و صحیح برای سه پارامتر فوق می باشد. بدیهی است این موارد از جمله اطلاعات بسیار مهم بوده و می بایست برای اشتراک گذاری آنها سطوح دسترسی و امنیتی دقیقی تعریف گردد. با توجه به نتیجه گیری اخیر یکی دیگر از نیازهای استفاده از این نرم افزار بستر امنیتی قوی در جهت حفظ محرمانگی اطلاعات می باشد. با توجه به مکانیزم های جدید نرم افزاری و سخت افزاری که هر روز در حال پیشرفت است می توان اطمینان داشت که این بستر امن میتواند فراهم گردد. البته لازم به ذکر است که نباید نقش فعال متخلفان سیستمهای اطلاعاتی را نادیده گرفت و همیشه از راهکارهای جدید برای حفظ امینت سیستم اطلاعاتی استفاده نمود.

در صورتی که این اطلاعات در همان سازمان در دسترس باشد امکان دسترسی به آنها می تواند به صورت درون سازمانی صورت گیرد ولی فرض کنید که این اطلاعات در سازمانهای متعدد در مناطق جغرافیایی مختلفی واقع باشد. آیا می توان به راحتی به آنها دسترسی داشت؟ چگونه می توان به اطلاعاتی که در سازمانهای دیگر وجود دارد به صورت آنلاین دسترسی پیدا کرد؟ بنابراین یکی دیگر از نیازهای استفاده از این نرم افزار نحوه دسترسی به اطلاعات، به خصوص آن دسته از اطلاعاتی است که از لحاظ فیزیکی در دسترس نیستند. خوشبختانه این نیازمندی نیز در حوزه نرم افزارهای ارتباطی با مفهوم رایانش ابری مرتفع می گردد. رایانش ابری یا Cloud Computing عبارتست از ذخیره و بازیابی اطلاعات و برنامه ها در فضای مجازی اینترنت یا اینترانت که برای این تبادل داده ای از فضایی استفاده می کند که به آن ابر یا Cloud گویند. بنابراین در حقیقت ابر، (Cloud) استعاره ایی برای اینترنت می باشد. این فضای تبادل اطلاعاتی این امکان را فراهم می آورد که به سایر داده های ذخیره شده در سازمانهای دیگر با تعیین سطوح امنیتی، دسترسی پیدا کرد.

به طور خلاصه می توان نیازمندی های اطلاعاتی برای استفاده از نرم افزار سیاستگذاری را سه حوزه زیر دانست:

  1. وجود اطلاعات به موقع، به روز و صحیح در سه پارامتر تعداد نقش آفرینان، میزان قدرت و جایگاه هر از آنها
  2. وجود نرم افزار و سخت افزار های امنیتی در جهت حفظ محرمانگی اطلاعات
  3. وجود بستر ارتباطی از طریق رایانش ابری برای دسترسی به اطلاعات در سیستمهای متعدد

(ادامه دارد)

مطلب قبل را اینجا بخوانید...

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.