Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

ارائه راهکاری نوین در سیاستگذاری با نرم افزار و تکنولوژی اطلاعات

 

الهام بزرگ حداد: در دنیای متلاطم امروزی، اطلاعات به عنوان یک منبع استراتژیک نقش به سزایی را در بقا و سودآوری سازمانها ایفا می کند. تهیه و نگهداری این منبع استراتژیک از دغدغه سازمانهای امروزی بوده و بدین جهت وجود اطلاعات به موقع، به روز و مناسب در اولویتهای سازمانها قرار گرفته است. از سویی دیگر سیاست بیانگر یک تصمیم است و هر تصمیم بیانگر یک انتخاب و واژه انتخاب بر وجود چندین گزینه دلالت دارد و بدیهی است اطلاعات به عنوان منبع استراتژیک تاثیر به سزایی در انتخاب، تصمیم گیری و سیاستگذاری خواهد داشت.

یکی از راهکارهای موثر در دستیابی به اطلاعات به موقع، به روز و مناسب، استفاده از سیستمهای اطلاعاتی می باشد. این سیستمهای اطلاعاتی بر اساس نیازهای یک سازمان مدل شده و پس از اجرا و بازنگری در اختیار سازمانها قرار گرفته است. از مزایای این مدل ها و سیستمهای اطلاعاتی می توان به افزایش سرعت انجام کار، افزایش قابلیت ذخیره سازی، امکان شبیه سازی سناریوهای جایگزین و در صورت استفاده از الگوریتمهای هوش مصنوعی قابیلت یادگیری اشاره کرد.

بر این اساس و نیازهای نهادهای سیاستگذار، سیستمهای اطلاعاتی با قابلیت تصمیم گیری و سیاستگذاری تهیه شده است. بدیهی است این نرم افزارها با توجه به نیازهای نهادهای سیاستگدار می تواند متفاوت باشد ولی در مفاهیم و اهداف یکسان بوده و با توجه به قابلیت بومی سازی می تواند در هر نهادی مورد استفاده قرار بگیرد.

یکی از این سیستمهای اطلاعاتی، نرم افزار سیاستگذار (نسخه 4) به عنوان نمونه ای از نرم افزارهای کامپیوتری تحلیلگر (Computer-Assisted Political Analysis (CAPA)) می باشد. هدف کلی این نرم افزار فراهم آوری بستری مناسب در جهت طراحی هر چه بهتر ساختار سیاست ها می باشد. این محصول همانند سایرComputer-Aided Design  ها چه، چگونگی، درست یا غلط بودن یک سیاست را بیان نمی کند بلکه در جهت امکان سنجی تدوین و اجرای یک سیاست کمک نموده و راهکارهایی را برای تایید آنها پیشنهاد می کند.

نرم افزار سیاستگذاری4 از سه طریق توصیف ابعاد متفاوت هر سیاست، توصیف چگونگی ارائه سیاست ها با توجه به شرایط و در نهایت طراحی استراتژی های اثربخش در جهت تاثیر گذاری مناسب بر امکان سنجی سیاستها به ما کمک می کند.

موجودیتهای اصلی در این نرم افزار شامل موارد زیر می باشد:

بیان مسئله و تحلیل روند، بازیگران و نقش آفرینان اصلی سیاستها: پست ها و قدرت و اختیارات، تبعات سیاستها، ذینفعان، فرصت ها و محدودیت ها

این نرم افزار مجموعه تکنیکهایی را برای تصمیم گیری درباره چگونگی جمع آوری و نمایش اطلاعات ارائه کرده به گونه ای که به سهولت و به بهترین نحوه مورد استفاده و بازیابی قرار گیرند.

(ادامه دارد)

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.