Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

اقدامات یونسکو به منظور عمومی سازی علم در جهان

علی اکبر اسدی کشه: یکی از موضوعات مطرح در سیاستگذاری علم، موضوع ترویج علم[1] است. ترویج علم به عنوان یک فرایند انتقال اطلاعات از دانشمندان و یا متخصصان در حوزه های مختلف به عموم به زبانی که برای آنها قابل فهم باشد اشاره دارد.

موضوع ترویج علم و یا عمومی سازی علم یکی از قدیمی ترین دغدغه های یونسکو به عنوان یک نهاد بین المللی بوده است. به همین منظور یونسکو به منظور تقویت ترویج علم از راهکار های زیر استفاده کرده است:

1-   اعطای جوایز علم از جمله آن «جایزه گالینکا برای ترویج علم یونسکو»[2]

2-   نام گذاری بعضی از سال های بین الملی توسط یونسکو به منظور آگاه سازی مردم از اهمیت بعضی از موضوعات حیاتی مانند نام گذاری سال آب شیرین(2003)، سال فیزیک(2005)، بیابانو بیابان زایی(2006) و...

3-   راه اندازی ژورنال با نام «جهان علم»[3] در سال 2002 به منظور عمومی سازی موضوعات مرتبط با فعالیت های سازمان و مشعشع کردن موضوعات نام گذاری شده سال

4-   تقویت ژونالیست های علم: به عنوان مثال بخش ارتباطات یونسکو در سال 2004 کارگاه هایی را برای افراد حرفه ای در رسانه ها به منظور بهبود گزارش های مربوط به اچ آی وی/ ایدز سازمان دهی کرد.

5-   موزه های علم: یونسکو برای توسعه مراکز علم و موز های علم کمک های فنی ارائه می کند. این نهاد از 2004 درگیر راه اندازی این مراکز در بحرین، مالزی، یمن و مراکش بوده است.

6-   نمایشگاه های علم: یونسکو به صورت دوره ای به نمایشگاه های که برای آگاهی عمومی از علم و فناوری طراحی شده است، کمک می نماید. برای مثال کمک به نمایشگاه های سیار در مورد ریاضیات و تنوع زیستی

 


[1].Science Popularization

[2] .UNESCO Kalinga Prize for the Popularization of Science

[3] .A World of Science

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.