Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

افزایش دستمزد ۹۳ هنوز ابلاغ نشده است

یک فعال کارگری با اشاره به اینکه هنوز ابلاغیه افزایش دستمزد سال ۹۳ به ادارات کار ابلاغ نشده است، گفت: بر اساس گفته معاون روابط کار، جلسات شورای عالی کار از اوایل امسال برای بررسی موضوعات مرتبط با مزد آغاز خواهد شد.

ابوالفضل فتح‌اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به افزایش 25 درصدی حداقل حقوق کارگران در سال جاری گفت: هنوز ابلاغیه این افزایش به ادارات کار ابلاغ نشده اما از زمان ابلاغ، همه کارفرمایان موظف به رعایت این مصوبه قانونی هستند.

نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری ادامه داد: البته افزایشی که امسال داده شد، کفاف زندگی کارگران را نمی‌دهد اما در مجموع رقم مناسبی بود.

وی ادامه داد: امسال یکی از بحث‌هایی که در جلسات شورای عالی کار مطرح بود، طرح بحث‌های پیرامون تورم بود و بر اساس اظهارات وزیر اقتصاد، تا اردیبهشت ماه 2 درصد دیگر هم از نرخ تورم کاسته می‌شود.

فتح‌اللهی تصریح کرد: افزایش حقوق کارگران در سال جاری با توجه به اینکه بن خواروبار، حق مسکن و سنوات افزایش پیدا کرده، با این ارقام به حدود 30 درصد خواهد رسید.

این فعال کارگری اضافه کرد: اگرچه کارگران از این تصمیم رضایت کامل ندارند، اما با در نظر گرفتن همه شرایط، شرکای سه گانه اجتماعی این تصمیم را گرفتند.

فتح‌الهی گفت: ‌براساس اعلام معاون روابط کار وزارتخانه قرار است از اوایل امسال بحث‌هایی پیرامون دستمزد منطقه‌ای، مزد براساس سن، سختی کار، مزد تلفیقی و مزد منصفانه در جلسات شورای عالی کار مطرح شود و شاخص‌هایی برای آن تعریف شود تا دستمزدها براساس این شاخص‌ها تعریف شود.

به گفته وی، بسیاری از کارگران در شرایط سخت و نامناسب کاری مشغول فعالیت هستند اما مزد آنها با سایر افراد تفاوتی ندارد بنابراین قرار است بحث‌هایی در مورد مزد منطقه‌ای و دخیل کردن سختی کار در تعیین دستمزد در جلسات مطرح شود.

به گزارش فارس، بر اساس مصوبه شورای عالی کار، امسال کارگران با 121 هزار و 781 تومان افزایش حقوق، حداقل 608 هزار و 906 تومان دریافت خواهند کرد.

حداقل مزد در سال 1393 روزانه 202.970 ریال تعیین شد و سایر سطوح مزدی 12 درصد آخرین مزد (ثابت یا مبنا موضوع ماده 36 قانون کار)  سال 1392 به اضافه روزانه 21110 ریال افزایش می یابد.

همچنین طبق این مصوبه حق خواروبار با 30 هزار تومان افزایش از 50 هزار تومان به 80 هزار تومان رسید.

 

جزئیات مزد سال 1392 (ریال) سال 1393 (ریال)
حداقل مزد ماهیانه
4871250
6089000
حداقل مزد روزانه
 162370 
202970  
حق مسکن
100000
200000
 حق بن نقدی (خواروبار)           
500000
800000
حق اولاد - یک فرزند
487120 
608910  
حق سنوات روزانه 
3000 5000

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.