Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

رهيافت نهادی در سياستگذاری نوآوری تکنولوژيك

نوآوری تكنولوژيك به عنوان موتور محركه رشد و توسعه صنعتي در قلب سياست­هاي توسعه اقتصادي جهان امروز قرار دارد. از اينرو بسياري از انديشمندان و پژوهشگران توجه خود را به چگونگي پيدايش اين نوآوری معطوف داشته­ اند. دامنه­ ي شاخه­ هاي مختلف علمي كه به اين مبحث پرداخته اند را مي توان از رشته­ هايي چون جغرافيا، روانشناسي، جامعه ­شناسي و علوم سياسي تا مديريت صنعتي، مهندسي صنايع و ...ترسيم كرد .

هر يك از اين رشته ها به فراخور حال خود به كشف متغيرهاي تأثيرگذار بر نوآوری پرداخته ­اند. نوآوری تكنو لوژيك از سويي حاصل روحيه و روان انسان­ها و ملت­هاست و از سويي ناشي از تعاملات اجتماعي، فرهنگي و سياسي جوامع. از سويي تحت تأثير روابط اقتصادي و روابط تجاري بازرگاني ملت­ها و دولت هاست و از سويي ناشي از تبحر تكنولوژيك و دانش­هاي فني. هر چند اين واقعيت عملاً نوآوری تكنولوژيك را ناشي از مجموعه ­اي از متغيرهاي گوناگون و در هم تنيده نشان مي دهد اما نبايد از نظر دور داشت كه اين متغيرها در همه جا يكسان عمل نمي­ كنند و بلكه بستر تاريخي-اجتماعي و ساخت­هاي اقتصاديعلمي يك جامعه زمينه اهميت يافتن برخي متغيرها را نسبت به برخي ديگر فراهم مي كند. به همين دليل ضروري است تا از منظري بومي به اين متغيرها نگريست .

برای دریافت متن کامل این مقاله فایل پیوست را دانلود کنید.

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.