Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

سیاست نگهداری مجانی از کودکان باعث ایجاد مشکل در مهدکودک‌ها خواهد شد

والدین شاغل ممکن است برای یافتن مهدکودک‌ها دچار مشکل شوند زیرا دولت درصدد است تا مراکز نگهداری مجانی از کودکان 3 و 4 سال را دو برابر کند که منجر به افزایش تقاضا در مراکز محدود می‌شود.

بر طبق نظر اتحادیه مراکز آموزش پیش‌دبستانی بسیاری از والدین باید برای کودکان زیر دو سال خود جا رزرو کنند و برای آن پول بیشتری پرداخت کنند. نیل لیچ مدیر اجرایی اتحادیه که حدود 14 هزار مهد را تحت پوشش دارد، می‌گوید: افزایش هزینه‌ی نگهداری مهدها وام، اجاره، بیمه، امکانات- در حال حاضر فشار زیادی را به تامین‌کنندگان وارد کرده است. این مشکلات با افزودن دو برابر به مراکز مجانی نگهداری کودکان سه و چهار سال بیشتر خواهد شد.

هیچ شکی نیست که با اعمال برنامه نگهداری مجانی از کودکان 3 و 4 ساله برای 30 ساعت هفته بر دسترسی مهدها برای کودکان یک تا دو ساله اثر خواهد گذاشت. به خصوص کودکان دو ساله که بیشترین آسیب را از این برنامه خواهند خورد و مهدهایی که از آن‌ها نگهداری ‌می‌کند کاهش خواهد یافت. مقامات دولتی پیشنهاد می‌کنند که تقریبا 190 هزار کودک زیر دو سال در انگلستان و ولز تمام روز را در مهد هستند و حدود 100 هزار کودک نیز بخشی از سال را در مهدها می‌گذرانند. از طرف دیگر نگرانی‌ها به دلیل بحران مالی در مهدها رو به افزایش است و در طی سال گذشته میزان تعطیلی مهدکودک‌ها نیز دو برابر شده است.

دولت با آغاز طرح نگهداری رایگان کودکان برای 30 ساعت در هفته در نقاط مختلف را آغاز کرده است. به مهدهای به طور میانگین برای نگهداری هر کودک 4.88 یورو برای هر ساعت پرداخت می‌شود. اما برخی از مهدها نیز از انجام این طرح به دلیل عدم صرف اقتصادی صرف نظر کرده‌اند. آخرین تحقیق کمیته‌ی محاسبات اجتماعی مجلس انگلستان نیز نشان می‌دهد که میزانی که مهدهای داوطلب برای نگهداری کودکان دریافت می‌کنند، برای پوشش دادن هزینه‌هایشان کافی نیست و برای جبران این کمبود از والدین برای ساعات اضافی نگهداری پول دریافت می‌کنند و یا به دنبال سایر منابع درآمدی هستند. این گزارش همچنین اشاره می‌کند که مدیران مهد ترجیح می‌دهند که مراقبت مجانی را انجام ندهند چرا که اگر بپذیرند نمی‌توانند در ازای نگهداری در ساعات اضافه از والدین پول مطالبه کنند.

از طرف دیگر برای جبران کمبودهای مالی برای نگهداری کودکان کمتر از سه سال پول بیشتری را طلب کنند. پس در نتیجه این طرح دولت با مجانی کردن نگهداری کودکان سه و چهار سال هزینه‌ی بیشتری را برای کودکان زیر سه سال به والدین تحمیل می‌کند. سخنگوی دپارتمان آموزش انگلستان نیز که تقاضاهای فراوانی از مهدهای مختلف سراسر کشور دریافت کرده است که در این طرح شرکت کنند و بیان می‌کند که ما مراکز نگهداری رایگان از کودکان را دو برابر کرده‌ایم تا والدین شاغل راحت‌تر بتوانند بین کار و زندگی شخصی خود تعادل برقرار کنند و همچنین مجلس در حدود 6 بیلیون یورو برای این کار در نظر گرفته است و اخیرا نیز برنامه‌های بودجه‌ای عادلانه را برای مهدها و پیش‌دبستانی‌ها ارائه کرده است که بسیار با استقبال مواجه شده است. اما این گفته همچنان مشکلات مطرح شده را حل نکرده است و لینچ معتقد است که همچنان بودجه‌ی کافی برای این طرح درنظر گرفته نشده است.

مترجم: نیرا منتخبی- منبع: گاردین تاریخ: 13 شهریور 1395

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.