Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

40 نهاد در حوزه ICT سیاستگذاری می‌کنند

  

رییس شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: می توان گفت فضای مجازی یک فرصت بسیار فوق العاده و یک چالش بسیار بزرگ است.

محمدحسن انتظاری - رییس شورای عالی فضای مجازی - به مسائلی از قبیل استقلال فرهنگی، سیاسی و صنعتی بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: این موضوعات گاهی پررنگ و گاهی کم رنگ شد و بعضا چالش‌های جدید در این زمینه ظهور کرد اما در حال حاضر دوران سومی در کشور در حال شکل گیری است و ما در حال وارد شدن به فضای مجازی هستیم.
وی در ادامه افزود: در این عرصه جدید فقط مسائل تکنیکی نیست که باید به آنها توجه کرد چرا که فضای مجازی در حال تبدیل شدن به قسمتی از زندگی مردم است و اگر با نگرشی عمیق‌تر نگاه کنیم فضای مجازی امتداد زندگی روزمره ماست و همه عوامل اعم از اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در این فضا تاثیرگذار خواهند بود. ما می خواهیم در این عرصه جدید هم مستقل باشیم به عنوان مثال تحقیقات وسیعی در سایر کشورها از دیدگاه خودشان روی تاثیرات فضای مجازی صورت گرفته است.
رییس شورای عالی فضای مجازی مطرح کرد: می توان گفت فضای مجازی یک فرصت بسیار فوق العاده و یک چالش بسیار بزرگ است؛ بحث اشتراک گذاری منابع و اطلاعات و اقتصاد چیزهای دیگری است که در این موضوع دخیل شده‌اند. در حال حاضر 40 دستگاه در کشور وجود دارد که در حوزه ICT سیاست گذاری می‌کنند. ما باید در این تحولات دو نکته را مدنظر قرار دهیم یکی تحول عمیق در این عرصه و دیگری تعدد مراکز دراین عرصه است.
انتظاری در ادامه ماموریت شورای سیاست‌گذاری برای این عوامل عنوان کرد و گفت:‌ باید سرمایه‌گذاری وسیعی در این عرصه صورت بگیرد به علاوه ارائه خدمات مناسب از این اهمیت بالایی برخوردار است. در حال حاضر بحث خدمات و نظارت روی محتوا چندان جدی دنبال نشده است.
به گفته او شاخصی در مجمع جهان اقتصاد به نام شاخص رقابت‌پذیری وجود دارد که یکی از فاکتورهای آن دسترسی به مهندسین است. ما در زمینه دسترسی به مهندسین در بین 180 کشور رتبه سی و هفتم را به خود اختصاص داده‌ایم. از جوانانی که وارد دانشگاه می‌شوند حدود 47 درصد رشته‌های مخابراتی و کامپیوتر را انتخاب می‌کنند. بنابراین ما باید تصویر بزرگی را تصور کنیم که بخشی از آن برودونس است.
رییس شورای فضای مجازی افزود:‌ شبکه ملی اطلاعات زیرساخت شبکه مجازی کشور است و باید در آن انواع و اقسام تکنولوژی‌ها دیده شود. با توجه به این که ما در کشورمان دسترسی به مهندسین بالایی داریم می توانیم برای توسعه زیرساخت‌های داخلی کشور از همین مهندسین استفاده کنیم و برای درست کردن تکنولوژی‌های داخل به آن‌ها اتکا کنیم.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در عین حال اگر به چالش‌ها توجه نکنیم و با هم همکاری نداشته باشیم و به مساله به صورت یک پروژه چهار ساله نگاه کنیم موفق نخواهیم شد.
به گفته او در حوزه وزارت ارتباطات ما ضعف ساختاری در اجرای برنامه‌ها داریم این ضعف‌ها باید برطرف شود تا بعضی از مشکلات شرکت‌های خصوصی از بین برود. به علاوه باید در وزارت ارتباطات یک تحول عمده صورت گیرد و مدیریت سنتی در این ارگان از بین برود.
انتظاری اضافه کرد:‌ باید به دنبال توسعه پهنای باند امن و پایدار باشیم و سرویس‌های خوبی را روی شبکه اعمال کنیم. متاسفانه درحال حاضر حدود 67 درصد هاست‌ها به خارج از کشور رفتند. در حالی که خیلی از آن‌ها علاقه دارند در داخل کشور سرمایه‌گذاری کنند. اما به دلیل عدم ثبات این کار را انجام نمی‌دهند.
رییس شورای فضای مجازی گفت: ما فکر نمی کنیم بحث مدیریت باید جامع باشد یعنی زیرساخت محتوا و خدمات را دربربگیرد. تقسیم کار ملی در تمامی این حوزه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. ما از تصمیم‌گیران درخواست داریم که به صورت جامع به مسائل نگاه کنند.
وی اظهار کرد: ما زیرساخت و محتوا داریم و باید مقررات را روی این فاکتورها اعمال کنیم به عنوان مثال زمانی که به نسل سوم با تمام جزییات توجه نشد در آینده با مشکلاتی روبرو شد.

 

 

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.